کوکب کوهی

مشخصات گیاهی

کوکب کوهی گیاهی است چند ساله، دارای ساقه پرز دار، مضرسی و به رنگ سبز تیره میباشد. برگها نیز سبز تیره، پراکنده و تقریبا پرز دار، ساده و با حاشیه دندانه ای است. گل آن با گلچه سیاه و سفید و نارنجی درخشان به تنهایی در انتهای ساقه و بالاتر از شاخ و برگ نمایان است. گلها از اواسط تابستان تا آخر پاییز شکوفا می شوند. در بعضی از واریته ها گل کم پر پر و یا پر پر هستند.

نیاز اکولوژیکی

حداقل دمای قابل تحمل آن 15- درجه سانتیگراد است ولی نباید مدت زیادی در این دما بماند. به خاک رس و ماسه ای نسبتا غنی از مواد آلی و مکانهای گرم و آفتابگیر احتیاج دارند. مقاوم به گرما و کم آبی است.

روش ازدیاد

از طریق کاشت بذر انجام می شود. بذر این گیاه معمولا در اوایل فروردین ماه کشت و نشا آن در اواخر اردیبهشت در بستر اصلی نشا می گردد.

کروپسیس دائمی

مشخصات گیاهی

نام انگلیسی: coreopsis
نام علمي: Coreopsis grandiflora

کروپسیس گیاهی دائمی و مقاوم به سرما با حداکثر ارتفاع ۶۰ سانتی متر می باشد، گل های زرد رنگ آن از اواخر بهار ظاهر شده و تا اواخر تابستان دوام دارند. در سالهای اخیر رنگ قرمز آن نیز کشت میشود( گلدهی گونه پا بلند آن تمام مدت تابستان ادامه دارد، ارقام پا کوتاه یک بار و مدت کوتاهی که از 6-5 هفته تجاوز نمیکند در خرداد ماه گل دارد).

نیاز اکولوژیکی

خاکهای رسی-شنی و مکانهای آفتاب گیر را می پسندد و آبیاری آن باید به طور منظم صورت بگیرد.

روش ازدیاد

توسط بذر در فروردین ماه در هوای آزاد در خزانه می کارند و سپس در اوایل خرداد نشاها را در بستر اصلی کشت می نمایند.

گازانیا

مشخصات گیاهی

نام انگلیسی: Treasure flower
نام علمي :Gazania pinnata

گیاهی است دائمی که دارای گلهای زرد، نارنجی، سفید، صورتی و قرمز میباشد. برگها سبز مایل به آبی و خاکستری و دارای بریدگیهای عمیق هستند. حداکثر بلندی 15 و گستردگی آن به 30 سانتیمتر میرسد.

نیاز اکولوژیکی

مکان آفتابی ( در مکان سایه گلبرگها جمع شده و گلها بسته می شوند) خاک ماسه ای، به کم آبی مقاوم است. حداقل دمای قابل تحمل آن صفر درجه سانتیگراد است. گازانیا به خاک پر قوت دارای زهکشی خوب نیاز دارد.

روش ازدیاد

از طریق کاشت بذر در بهار در خزانه فضای باز یا فصل پاییز در گلخانه و همینطور از طریق تقسیم بوته در فصل بهار امکانپذیر است.

مارگریت

مشخصات گیاهی

نام انگلیسی: Marguerite
نام علمي : Chrysanthemum_Superbum.

گیاهی بوته ایست دائمی با برگهای سبز تیره و بریدگیهای عمیق.دارای گلهای سفید ا ست که در بهار شروع به گلدهی کرده تا اواخر پاییز دارای گل بوده در محلهای آفتابی گلدهی بهتری دارد

نیاز اکولوژیکی

نیاز به خاک با زهکشی مناسب و حاصلخیز دارد. در محل آفتابی باید کاشته شود، چون نیاز به آفتاب کامل دارد. در مناطقی که دما تا 5- درجه ی سانتی گراد کاهش می یابد، باید از خاک پوش زمستانه استفاده کرد. آبیاری در این گیاه باید بطور منظم انجام گیرد
( نیاز به رطوبت معمولی دارد).

روش ازدیاد

نحوه تكثير از طريق بذر میباشد (از نیمه اسفند تا آخر فروردین بذر آن را در خزانه می کارند) همچنين ميتوان از طريق تقسيم بوته نيز آنرا ازدياد نمود عمل تقسيم بوته را ميتوان در اواخر فصل گلدهي انجام داد.

پامچال

مشخصات گیاهی

نام انگلیسی: primrose
نام علمي : Primula vulgaris

پامچال٬ گیاهی است علفی٬ چند ساله به ارتفاع 15-10 سانتیمتر. برگهای آن گرد یا تخم مرغی، به رنگ سبز و کرکدارند. گلهای زیبایش که ممکن است زرد، نارنجی، سفید و ... باشند، در اواخر زمستان و بهار ظاهر می گردند.

نیاز اکولوژیکی

پامچال خاک های قلیایی را ترجیح می دهد و در خاک های حاوی مقادیرفراوان ترکیبات کلسیم٬ به خوبی رشد می کند. خاک مناسب برای این گیاه تشکیل شده است از یک قسمت خاک برگ ، یک قسمت پیت و دو قسمت شن. نور مستقیم را نمی پسندد و باید آن را در مکانی سایه آفتاب و در نور غیر مستقیم نگهداری کرد رطوبت نسبی زیاد موجب رشد بهتر و افزایش گلهایش می گردد.. این گیاه می تواند خشکی را تا مدت محدودی تحمل کند.

روش ازدیاد

کاشت و ازدیاد این گیاه به وسیله ی بذر و به طریق رویشی انجام می گیرد. ازدیاد رویشی از طریق تقسیم بوته نیز انجام می شود و اوایل بهار، زمان مناسبی برای ازدیاد پامچال است. بذر را در اوایل سال در خزانه می کارند . پس از آنکه بوته ها بزرگ شدند آنها را به گلدانهای کوچک منتقل می کنند و در محل سایه آفتاب نگهداری می کنند.در پاییز گلدانها را می توانید عوض کنید و بوته ها را به گلدانهای بزرگ انتقال دهید .

همیشه بهار

مشخصات گیاهی

نام انگلیسی: Pot marigold
نام علمی: Calendula sp

گیاهی است یکساله، علفی و پایا، ساقه هوایی افراشته منشعب ،گل زردرنگ، برگها ساده ی بیضوی ، پوشیده از کرک ، با کناره های موجدار و به رنگ سبز.

نیاز اکولوژیکی

از آنجائیکه منشأ این گیاه نواحی گرم مدیترانه است، در طول رویش به گرما و همچنین تابش نور نیاز دارد. همیشه بهار قادر است بخوبی خشکی را تحمل نماید همچنین درجه حرارتهای پائین را بخوبی تحمل می کند حتی برای مدت محدودی قادر به تحمل درجه حرارتهای زیر صفر است. بافت خاکهایی که در آن همیشه بهار کشت می شود باید طوری باشد که عمل تهویه به سهولت انجام گیرد (خاکهای سنگی رسی مناسب نیست) سطح زمین باید صاف باشد زیرا پستی و بلندی سبب آب ایستایی شده که برای رویش گیاه خطرناک است. رطوبت زیاد برای همیشه بهار مضر است.

روش ازدیاد

کشت بذر در مرداد ماه در خزانه و سپس انتقال نشا در مهر و آبان به محل اصلی

مینا چمنی

مشخصات گیاهی

نام انگلیسی: Daisy
نام علمی: Bellis perennis

گاهی علفی و چند ساله است که اغلب به صورت دو ساله استفاده می شود برگها طوقه ای،بدون کرک، گل آذین دارای گلچه های لوله ای زرد در وسط و گلچه های زبانه ای سفید یا صورتی در اطراف. حداکثر بلندی و گستردگی آن به ۲۰ - ۱۵سانتیمتر میرسد.

نیاز اکولوژیکی

مقاوم به سرما،‌ آفتاب دوست یا سایه آ فتاب،‌ خاک سبک مینا چمنی خاکهای خوب سبک و نقاط آفتابی و سایه آفتاب را ترجیح می دهد.ولی در خاکهای زیاد مرطوب ریشه ها می پوسد و در نتیجه در سرما از بین می رود،در این صورت برای محافظت از سرما در حاشیه ها توسط پوشش سبکی از خاکبرگ یا کود دامی نرم آن را می پوشانند.

روش ازدیاد

کشت بذر در مرداد ماه و نشا کاری در مهر و آبان در زمین اصلی، تقسیم بوته در بهار یا پاییز از طریق پاجوش

شمعدانی

مشخصات گیاهی

نام انگلیسی: Geranium
نام علمي : Pelargonium

گیاهانی علفی، یکساله یا چندساله و پایا هستند به ارتفاع 60-30 سانتیمتر. دارای گلهایی زیبا که در تمام بهار و تابستان روی بوته به رنگهای قرمز، سفید و صورتی و ... ظاهر میشود.

نیاز اکولوژیکی

شمعدانی به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد، البته آفتاب سنگین و شدید نیز برای آنها زیاد مناسب نیست. بنابر این در تابستان باید شمعدانی ها را در سایه نگه داشت. حرارت مطلوب برای شمعدانی بین 10 – 15 درجه سانتیگراد است . تقریبا در هر خاکی می روید. خاک گلدان مناسب برای آن مخلوطی است از سه قسمت خاک لوم خوب( خاک باغچه) و یک قسمت کود دامی پوسیده یا تورب و یک قسمت ماسه.

روش ازدیاد

از طریق کشت بذر و قلمه ساقه